سخـــــن عشـــــق

. سخن عشـق ِ تو بی آن که برآید به زبـانم/ رنگ ِ رخسـاره خبر می دهد از سرِّ نهـانم /گـاه گویم که بنالـم ز پریشانی حـالم/ بـاز گویم که عیانست چه حاجت به بیـانم! . .

سخـــــن عشـــــق

. سخن عشـق ِ تو بی آن که برآید به زبـانم/ رنگ ِ رخسـاره خبر می دهد از سرِّ نهـانم /گـاه گویم که بنالـم ز پریشانی حـالم/ بـاز گویم که عیانست چه حاجت به بیـانم! . .

فدک ساده‎فهم‎ترین برهان است

دوشنبه, ۵ ارديبهشت ۱۳۹۰، ۰۷:۱۱ ب.ظ
باور‎های شیعه به‎گونه‎ای است که گاه انسان تا پیش از آن‎که به‎فهم عمیقی از آن‎ها دست نیابد احساس تناقض می‎کند؛ شاید از همین‎رو بوده که امام باقر علیه‎السلام فرموده‎اند: «امر ما چنان صعب و دشوار است که جز نبی مرسل یا فرشته مقرب یا مؤمنی که خداوند قلب او را برای ایمان آزموده باشد، کسی به حقیقت آن ایمان پیدا نمی‎کند.» (اصول کافی، ج1، ص401) لذاست که وجود اسوه‎‎هایی که انسان بتواند با مشاهده آن‎ها راهی به‎سوی حقیقت بیابد، ضرورت پیدا می‎کند؛ و شاید به همین سبب است که در شیعه، نه فقط «پیشوای اسوه»، بلکه «پیرو اسوه» نیز قرار داده شده است؛ یعنی «حضرت زهرا» سلام‎الله علیها، مأمومی که اگرچه خودش تابع امام زمان خود بود، اما چنان شخصیتی از خود بروز داد که امامان بعدی وی را حجت خدا بر خود می‎خوانند. «نحن حجت‎الله علی الخلق و فاطمه حجت علینا» (تفسیر اطیب‎البیان، ج13، ص235) و امام زمان ما وی را اسوه خود می‎داند: «فی ابنه رسول‎الله لی اسوه حسنه» (الاحتجاج طبرسی، ج2، ص466). اگر ائمه علیهم‎السلام، راهنمایان مسیرند، شیعه نیاز به الگویی دارد که چگونگی رهروی و تبعیت کردن را هم بیاموزد و این‎جاست که این «مأموم معصوم» رخ می‎نماید.

۹۰/۰۲/۰۵
مهران شیخی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

متاسفانه به علت عملیات بروزرسانی، موقتا امکان ارسال نظر و نظرسنجی مطالب غیر فعال می باشد.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی